’Stolica Żuław’ – ok 25 km, idealna na 1 dzień

Rybina – Nowy Dwór Gdański – Rybina

Niezwykle urokliwa trasa. Rozpoczynamy ją przejściem pod żółtym mostem zwodzonym na rzece Szkarpawie, który znajduje się tuż przy naszej przystani. Łodzie Skilso i Skilso Duo spokojnie powinny przejść pod zamkniętym mostem. W przypadku bardzo wysokiego stanu wody można całkowicie położyć bimini (zadaszenie) łodzi, tak by obniżyć jej wysokość. Jeśli i to nie pomoże należy poczekać na otwarcie mostu. W przypadku Skilso Family bezwzględnie czekamy na otwarcie mostu. W sezonie 2023 most otwierany jest o następujących godzinach: 08:00, 09:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00, 20:00 i 21:30.

Rzeką Szkarpawą płyniemy ok 1,3 km, po czym kierujemy się w prawo na rzekę Tugę. Po latach przerwy, w 2023 roku Tuga ponownie stała się szlakiem żeglownym wspaniałej trasy, jaką jest Pętla Żuławska. Wpływając widzimy nowo oddane Wrota Przeciwpowodziowe Żuław. Dalej płyniemy malowniczo położoną Tugą aż do miejscowości Tujsk, w której znajduje się kolejny most zwodzony, otwierany o godzinie: 9:00, 11:00, 15:00, 19:00. Zwykle łodzie Skilso i Skilso Duo przechodzą pod zamkniętym mostem (należy złożyć bimini), jednak w przypadku wysokiego stanu wody należy poczekać na otwarcie mostu. W przypadku hausbota Skilso Family czekamy na podniesienie mostu. W dalszym biegu rzeki Tugi mamy jedno rozwidlenie, które może nas nieco zbić z tropu (widać je na zdjęciu powyżej). Trzymamy się wówczas lewej odnogi rzeki. 

Następnie dopływamy do świeżo wyremontowanego mostu w Żelichowie, który od roku 2023 stał się mostem podnoszonym. Godziny podnoszenia mostu to 10:00, 16:00, 18:00. W przypadku łodzi Skilso i Skilso Duo nie trzeba czekać na otwarcie mostu, te łodzie przechodzą bez problemu pod zamkniętym. Podobnie Skilso Family, jednak jeśli jest wysoki stan wody i nie czujecie się pewnie to lepiej poczekać na podniesienie mostu przy pomoście cumowniczym przy prawym brzegu. W niedalekiej odległości za mostem, również przy prawym brzegu rzeki, znajduje się pomost z projektu Kajakiem po Żuławach. Można przy nim przycumować (pamiętając by zostawić miejsce dla kajaków) i udać się na wyśmienity posiłek do Gospody w Domu Podcieniowym Mały Holender. Z tego co wiemy właściciele restauracji, która znajduje się tuż przy rzece planują postawienie własnego pomostu. Możecie również zwiedzić znajdującą się po sąsiedzku zabytkową Cerkiew Św. Mikołaja. Entuzjastyczny ksiądz na pewno Was oprowadzi 🙂

Dalej pozostaje już tylko ok 40 minut drogi do centrum stolicy Żuław – Nowego Dworu Gdańskiego. Most zwodzony w tym ok 10-tysięcznym miasteczku od sezonu 2023 otwiera się również o wyznaczonych godzinach: 9:00, 11:00, 17:00. Prześwit pod przęsłem jest na tyle mały, że w przypadku wszystkich naszych łodzi należy poczekać na jego otwarcie. Nie trzeba jednak przepływać pod mostem by znaleźć się w centrum miasteczka. Jak na pewno zauważycie, jeszcze przed nim, obok stacji paliw, miejsce do cumowania upodobali sobie lokalni wodniacy. Jeśli znajdziecie tam przestrzeń to możecie przycumować, najlepiej jednak przepłynąć pod podniesionym mostem i zacumować w nowo wybudowanej przystani, w której cumowanie ma być przez pierwszych 5 lat funkcjonowania bezpłatne. W Nowym Dworze polecamy zwiedzanie Muzeum Żuławskiego w Żuławskim Parku Historycznym, obiad w restauracji Joker albo, jeśli wolicie fast food – w Kurak NDG lub Smacznej Stacji. Na lody i kawę koniecznie idźcie do Fabryki Lodów Naturalnych. Warto również wcześniej wejść na stronę Żuławskiego Ośrodka Kultury i sprawdzić czy w miasteczku akurat nie odbywa się impreza kulturalna, koncert czy spektakl. Wszystkie wyżej wymienione miejsca znajdują się w odległości krótkiego spacerku od przystani. Dalej rzeka Tuga nie jest żeglowna, przynajmniej na razie, z powrotem do Rybiny wracamy tą sama trasą.

Aktualności

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy

Mapy i przewodniki

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy