‘Pętla Królewiecka’ – ok 32 km, do zrobienia w 1 dzień, idealna na 2 dni

Rybina (Wisłą Królewiecką) – Zalew Wiślany – Rybina (Szkarpawą)

Zalew Wiślany to wewnętrzne wody morskie  – wymagane jest posiadanie patentu co najmniej sternika motorowodnego.

Do zrobienia w 1 dzień, idealna na 2 dni

Urokliwy szlak Wisłą Królewiecką, Zalewem Wiślanym (wymagany patent motorowodny) i Szkarpawą. Wpływając na Wisłę Królewiecką przechodzimy pod zabytkowym mostem zwodzonym w Rybinie (niebieskim). Niestety mechanizm podnoszenia nie działa od lat, jednak obydwie lodzie – Skilso i Skilso Duo bez problemu przepływają pod zamkniętym mostem. Łodzią Skilso Family przepłyniemy przy niskim i średnim stanie wody. Jeśli woda jest wysoka, tą łodzią niestety póki co nie wpłyniemy na Wisłę Królewiecką od strony Rybiny. Wisła Królewiecka to jedna z najbardziej malowniczych rzek żuławskich, węższa niż Szkarpawa i mniej uczęszczana przez większe jednostki. Zaraz za mostem, po lewej stronie, mijamy prywatną Przystań na Żuławach. Dalej po drodze obserwujemy piękny żuławski krajobraz pól i łąk.

Dopływając do nadmorskiej miejscowości Sztutowo po lewej stronie mijamy prywatną Marinę Sztutowo z restauracją, gdzie w sezonie można zjeść pyszną pizzę, a w sobotnie wieczory nawet potańczyć. Następnie przechodzimy pod zabytkowym mostem zwodzonym w Sztutowie, zwanym Mostem Czterech Pancernych, gdyż nakręcono przy nim kilka scen znanego serialu. Bezpośrednio za mostem po lewej stronie znajduje się bezpłatny pomost cumowniczy wybudowany w ramach projektu Pętla Żuławska, jednak w sezonie trudno tam o wolne miejsce. Jeśli jednak uda nam sie zacumować to w odległości 200m od rzeki znajduje się centrum miejscowości ze sklepami i punktami usługowymi. Można też udać się na dłuższy spacer nad morze lub pojechać na plażę melexem. Dalej płyniemy przez miejscowość Kobyla Kępa aż do ujścia Wisły Królewieckiej do Zalewu Wiślanego.  Następnie możemy skierować się do Kątów Rybackich lub nawet dalej do Krynicy Morskiej i zostać na noc w porcie lub ruszyć w kierunku Stawy Gdańsk by wpłynąć na Szkarpawę.

Tam możemy napotkać większe jednostki, takie jak statki wycieczkowe czy barki towarowe. Jednak Szkarpawa jest na tyle szeroka, że 2 duże jednostki wymijają się bez żadnego problemu. Na trasie znajduje się Marina Osłonka oraz, tuż obok, Cicha Przystań z barem, gdzie można zjeść smaczny obiad. Bezpłatny pomost cumowniczy napotkamy dalej, w miejscowości Chełmek – Osada. Wracając Szkarpawą, tuż przed naszą przystanią, przechodzimy pod mostem zwodzonym żółtym. Ten most, choć równie zabytkowy, działa i podnosi się o wyznaczonych godzinach. Łodzie Skilso i Skilso Duo spokojnie powinny przejść pod zamkniętym mostem. W przypadku bardzo wysokiego stanu wody można całkowicie położyć bimini łodzi, tak by obniżyć jej wysokość. Jeśli i to nie pomoże należy poczekać na otwarcie mostu. W przypadku Skilso Family czekamy na otwarcie mostu (jeśli jest taka potrzeba można przycumowac przy pomoście przy prawym brzegu rzeki). Trasę nazwaną przez nas Petlą Królewiecką można przepłynąć w odwrotnej kolejności: Rybina – ujście Szkarpawy – ujście Wisły Królewieckiej – Rybina.

Aktualności

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy

Mapy i przewodniki

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy