‘Gdańska Głowa’ – ok 30 km, idealna na 1 – 2 dni

Rybina – Drewnica – Rybina

Idealna na 1 dzień

Startując mijamy Marinę Rybina oraz kąpielisko i zbliżamy się do wyjątkowego zabytku hydrotechniki, jakim jest kolejowy most obrotowy z 1906 r. Jest on otwarty dla ruchu wodnego i zamykany (ręcznie!) tylko na czas przejazdu Żuławskiej Kolei Wąskotorowej. Aktualnie (jesień 2023) na moście wykonywane są prace remontowe, wkrótce zapewne okaże się czy Żuławska Kolej Dojazdowa będzie kursowała w sezonie 2024 na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna, właśnie przez miejscowość Rybina. 

Dalej płyniemy Szkarpawą aż do miejscowości Drewnica, po drodze podziwiając żuławskie łąki i pola, mijając prywatną przystań w Chorążówce, a dalej oryginalną budowlę, przypominającą stanicę wodną, a będąca w rzeczywistości prywatnym domem. Tuż przed Drewnicą, w Żuławkach, mijamy prywatną Marinę Żuławki, a już w Drewnicy przepływamy pod mostem zwodzonym, wybudowanym w zastępstwie starego mostu pontonowego i do 30 września otwierającym się w godzinach: 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00. Łodzie Skilso i Skilso Duo spokojnie przejdą pod mostem bez otwierania go, w wielu przypadkach łódź Skilso Family również. Przy wysokim stanie wody należy zachować szczególną ostrożność i bardzo powoli dopływać do mostu, oceniając możliwość przejścia. Najlepiej jednak poczekać na otwarcie zwodzonej konstrukcji. Widok otwieranego mostu to przecież dodatkowa atrakcja na Żuławach Wiślanych.

Zarówno przed mostem jak i bezpośdrenio za nim, znajduje się pomost cumowniczy, przy którym można zacumować i udać się piechotą na zwiedzanie zabytkowych wsi Drewnica i Żuławki. W obydwu znajdują się sklepy spożywcze, w Drewnicy również apteka. Przy pomoście znajdziemy miejsce na ognisko, wiatę i toi toi. Dalej możemy dopłynąć do wrót zabytkowej śluzy Gdańska Głowa. Wracamy do Rybiny tą samą trasą lub, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami patentu motorowodnego, możemy pokusić się o wycieczkę do Sobieszewa czy Gdańska, ewentualnie zahaczając o Marinę Błotnik