’Gdańska Głowa’ – ok 30 km, idealna na 1 – 2 dni

Rybina – Drewnica – Rybina

Idealna na 1 – 2 dni

Startując mijamy Marinę Rybina oraz kąpielisko i zbliżamy się do wyjątkowego zabytku hydrotechniki, jakim jest kolejowy most obrotowy w z 1906 r. Jest on otwarty dla ruchu wodnego i zamykany (ręcznie!) tylko na czas przejazdu Żuławskiej Kolei Wąskotorowej. Planowany remont mostu opóźnia się, w związku z czym przez ostatnie 2 sezony (2021,2022) most był praktycznie cały czas otwarty.

Dalej płyniemy Szkarpawą aż do miejscowości Drewnica, po drodze podziwiając żuławskie łąki i pola, mijając prywatną przystań w Chorążówce, a dalej oryginalną budowlę przypominającą stanicę wodną, a będąca w rzeczywistości prywatnym domem. Tuż przed Drewnicą, w Żuławkach, mijamy prywatną Marinę Żuławki, a już w Drewnicy przepływamy pod mostem zwodzonym, wybudowanym w zastępstwie starego mostu pontonowego i otwierającym się w określonych godzinach. Łodzie Skilso i Skilso Duo spokojnie przejdą pod mostem bez otwierania go, w większości przypadków łódź Skilso Family również. Przy średnim i wysokim stanie wody należy zachować szczególną ostrożność i bardzo powoli dopływać do mostu, oceniając możliwość przejścia. Najlepiej jednak poczekać na otwarcie zwodzonej konstrukcji. W sezonie 2023 most otwierany jest o: 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00.

Zarówno przed mostem jak i bezpośdrenio za nim, znajduje się pomost cumowniczy, przy którym można zacumować i udać się piechotą na zwiedzanie zabytkowych wsi Drewnica i Żuławki. W obydwu znajdują się sklepy spożywcze, w Drewnicy również apteka. Przy pomoście znajdziemy miejsce na ognisko, wiatę i toi toi. Dalej możemy dopłynąć do wrót zabytkowej śluzy Gdańska Głowa. Wracamy do Rybiny tą samą trasą lub, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami patentu motorowodnego, możemy pokusić się o wycieczkę do Sobieszewa czy Gdańska.

Aktualności

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy

Mapy i przewodniki

  • All
  • Do pobrania
  • Trasy